Namibija
Namibija
Samo nekoliko se zemalja u Africi može mjeriti s prirodnom ljepotom ove zemlje. Na našim putovanjima u Namibiju otkrit ćete čuda najstarije pustinje na svijetu – Namib, s čuvenim pješčanim dinama i dolinama mrtvog drveća u Sossusvleiju. Nezaboravan prizor pruža i Skeleton Coast, mjesto gdje se dine spuštaju do oceana stvarajući neponovljivu scenu.
U unutrašnjosti Namibije planinski lanci poput Nauklufta, Brandberga i Spitzkoppea oblikuju spektakularne pejzaže, dok Fish River kanjon svojom veličinom oduzima dah. Tijekom putovanja u Namibiju možete istražiti i močvare u pojasu Caprivi, kao i beskrajne ravnice prekrivene zlatnom travom Kalaharija.
Želite li pak promatrati divlje životinje na njihovom prirodnom staništu, nećete ostati uskraćeni: nacionalni parkovi i mjesta poput Damaralanda prava su odredišta za vas, gdje možete vidjeti slonove, lavove i najveću afričku populaciju slobodnih nosoroga. Trebamo li vam još opisivati čarobnu Namibiju, ili ste spremni pridružiti nam se na putovanju?
Putovanja u Namibiju
Video
Općenito o Namibiji
Naziv države: Republika Namibija
Površina: 825.418 km2
Stanovništvo: 1.8 milijuna
Glavni grad: Windhoek
Službeni jezik: engleski i nacionalni jezici (afrikaans, njemački, oshindonga, oshikwanyama, khoekhoegowab, otjiherero, silozi i rukwangali)
Pozivni broj: +264
Vremenska razlika: +1 zimi/ +2 ljeti
Hrana
Kuhinja Namibije kombinacija je tradicionalnih metoda kuhanja, njemačkih i južnoafričkih utjecaja. Kukuruz je najčešći sastojak namibijskih jela. Zemlja je poznata po tome što ima jednu od najboljih govedina iz slobodnog uzgoja na svijetu jer farmeri dopuštaju stoci da slobodno šeta. Ostala popularna jela od mesa uključuju divljač kao što su gemsbok, springbok i kudu. Riba je također popularna i lako dostupna. Većina ribe koja se nudi u restoranima lovi se svakodnevno. Kamenice su poseban specijalitet Namibije.
Piće
Voda iz pipe u većim gradovima uglavnom je pitka, no često ima okus po kloru pa nije ukusna za piće. Neki lodgevi i farme u ruralnim područjima koriste vodu iz bušotina koja je sigurna za piće. Najsigurnije je ipak piti flaširanu vodu (svuda je dostupna).
Zdravstvene informacije
Nema obaveznih cjepiva. Malarija je prisutna u sjevernim predjelima i to od studenog do lipnja te uz rijeke Kavango i Kunene kroz cijelu godinu. Predlažemo da se prije putovanja savjetujete sa svojim Zavodom za javno zdravstvo. Od njih možete dobiti detaljnije informacije koja se cjepiva preporučuju te da li je nužno piti tablete protiv malarije. Više informacija možete pronaći i na linku: http://www.fitfortravel.nhs.uk
Valuta
namibijski dolar (NAD); 1 USD = 17.41 NAD; 1 EUR = 19.05 NAD (listopad 2024.)
Novac
Namibijski dolar vezan je na južnoafrički rand (1=1), a rand je i legalno sredstvo plaćanja pa je najbolje novac odmah promijeniti u rande. Ako u toku putovanja dobijete namibijske dolare i ostanu vam na kraju putovanja, svakako ih promijenite u rande prije izlaska iz zemlje jer ćete ih inače teško zamijeniti u neku konvertibilnu valutu. Kreditne kartice se primaju u urbanim sredinama, u većini velikih trgovina, restorana i hotela. Uglavnom se koriste Visa i Mastercard. Za ruralne sredine pripremite gotovinu. Benzin se također plaća isključivo gotovinom.
Viza
Viza je potrebna i dobiva se u namibijskom veleposlanstvu u Beču.
Odjeća
Lagana pamučna ili lanena odjeća svjetlijih, neutralnih boja. Za ranojutarnje safarije i večeri preporučujemo topliju odjeću (duge hlače, jaknu ili vestu). Preporučujemo korištenje sredstava za zaštitu od sunca s visokim zaštitnim faktorom, sunčane naočale te pokrivalo za glavu. Ponijeti tenisice ili cipele za hodanje.
Klima
Namibija je pustinjska zemlja – dnevne temperature su visoke (posebno u siječnju i veljači kad u se pustinji Namib penju i do 40 stupnjeva), a noći su hladne (u nekim područjima zimi temperatura padne ispod nule). Kiša rijetko pada, najviše na sjeveroistoku zemlje, koji ima tropsku klimu. Što se više ide prema jugu i zapadu, klima je sve sušnija. Sjeverna područja i unutrašnjost prime male količine kiše od listopada do prosinca, dok glavna kišna sezona traje od siječnja do kraja ožujka. Obalna područja su uglavnom prohladna, vlažna i bez padalina kroz cijelu godinu.
U Namibiju se može putovati cijele godine. Kiša rijetko pada i u kišnom razdoblju, a kad padne, pustinja procjveta, što je neobično lijep prizor.
Električna energija
U Namibiji se koristi napon od 220 volti uz frekvenciju od 50 hertza. Utičnice su drugačije nego kod nas pa se preporučuje nositi ispravljač.
Mobilni telefoni i internet
S Namibijom imaju roaming sva tri naša mobilna operatera. Internet kafići mogu se pronaći u glavnim centrima, ponekad i u lodgevima, no nemojte previše računati na dostupnost jer je internet vrlo spor i nepouzdan.