Bolivija

Bolivija

Naslovna » Amerika » Južna Amerika » Bolivija

Surova na svojim rubnim dijelovima, Bolivija je neizmjerno uzbudljiva destinacija, posebno za avanturiste i ljubitelje netaknutih krajolika. Putovanja u Boliviju otvaraju vrata u svijet neistraženih divljina, gdje se i danas otkrivaju nove vrste. Ušuljajte se u špilje nektar šišmiša, oprezno hodajte po terenu otrovne koraljne zmije, poslušajte neku od 12 različitih vrsta papiga, uključujući rijetku plavogrlu aru koja živi samo u Boliviji.

Jedan od nezaobilaznih doživljaja tijekom putovanja u Boliviju je posjet Salar de Uyuni, najvećoj slanoj ravnici na svijetu. Ova slana pustinja fascinirat će vas nepreglednim bijelim površinama, geotermalnim gejzirima, šarenim lagunama i vulkanskim krajolikom. Putnici u potrazi za poviješću mogu istražiti Tiahuanaco, pretkolumbovski grad u bolivijskim Andama koji je stoljećima bio središte religijskog i političkog života drevne civilizacije.

Ova zemlja također ima najveći udio autohtonih naroda u Južnoj Americi, pa tijekom putovanja u Boliviju često nailazimo na živopisne parade i procesije, gdje sudionici u šarenim kostimima odaju počast povijesnim događajima ili božanstvima. Uronite u ovaj očaravajući svijet – pridružite nam se na nekom od polazaka.

Putovanja u Boliviju

Video

Općenito o Boliviji

Naziv države: Republika Bolivija
Površina: 1.099.000 km²
Stanovništvo: 12,08 milijuna
Glavni grad: Sucre
Službeni jezik: španjolski, kečuanski i ajmarski
Pozivni broj: +591
Vremenska razlika: -5 sati zimi, -6 sati ljeti
Hrana
Bolivijska kuhinja varira s promjenom regije u kojoj se nađete. Ajmarka kuhinja u Andama bogata je ugljikohidratima, riža, krumpir i kvinoja kao prilog mesu ljame ili ovčetine. U nižim predjelima zemlje jela naginju prema tropskim receptima sa korijenima juke i neizostavnom junetinom. U većim gradovima postoji mnogo internacionalnih restorana sa kineskom hranom, pizzerijama, jelima s roštilja i sl. Ponuda za vegetarijance nije pretjerano bogata iako ima mnogo jela koja su bazirana na jajima ili svježoj ribi s jezera Titicaca. Ako želite uštedjeti na prehrani , na tržnicama možete pronaći dobre lokalne restorane koji nude ustaljeni meni.
Piće
Preporučuje se piti flaširana voda.
Zdravstvene informacije
Obavezno je cjepivo protiv žute groznice, a cijepiti se morate najkasnije 10 dana prije putovanja. Tablete protiv malarije se preporučuju, ali mi za sada imamo informaciju s terena da nisu nužne. Predlažemo da se prije putovanja o trenutnoj situaciji detaljnije posavjetujete sa svojim nadležnim Zavodom za javno zdravstvo. Više informacija možete pronaći i na linku http://www.fitfortravel.nhs.uk.
Valuta
Boliviano (BOB);
1 EUR =7,52 BOB, 1 USD =6,92 PEN (veljača 2023.)
Novac
Preporučujemo da sa sobom ponesete dolare jer se euri teško mijenjaju. Pazite, dolari od 100 apoena iz serije B2 se ne primaju jer su otkrivene brojne kopije. Novac izbjegavajte mijenjati na ulici jer vas mogu prevariti i dati vam lažne novčanice. Pazite da obje polovice novčanica nose isti serijski broj. Bankomati prihvaćaju Visu i MasterCard, uz naplatu provizije 3-5%.
Viza
Nije potrebna.
Odjeća
Preporučujemo slojevito oblačenje. Na velikim nadmorskim visinama temperature su uvijek niže pa je dobro ponijeti topliju odjeću. Dobro je imati kabanicu i kvalitetnu obuću za hodanje.
Klima
Najbolje razdoblje za putovanje u Boliviju je od svibnja do kolovoza. Vrijeme može drastično varirati od jedne do druge klimatske zone, ali općenito su ljetni mjeseci (od studenog do ožujka) vrlo topli i kišni, dok su zimski mjeseci (od travnja do listopada), hladniji i sušniji, s puno više sunčanih dana. U području visoravni (Altiplano) prosječna temperatura iznosi 8 stupnjeva. Najviše kiše padne između studenog i ožujka, a snijeg je vrlo rijedak. U području dolina planinskog lanca Kordiljera prevladava ugodna klima s toplim danima ( 17 – 27 stupnjeva) i hladnim noćima. Najviše kiše padne ljeti, a u području Potosija moguć je i snijeg. Na istočnim obroncima Anda, u dolini Yungas prevladavaju tropska i suptropska klima. Tijekom cijele godine je toplo, vlažno i kišno i najviše je padalina od studenog do ožujka. Polovicu Bolivije, na istoku, prekrivaju nizine sa suptropskom klimom. U tom dijelu od listopada do travnja padaju jake kiše koje uzrokuju brojne poplave, a dnevne temperature prelaze 30 stupnjeva.
Električna energija
Koristi se napon od 220/230 volti. Koriste se razne vrste utičnica, između ostalog i utičnice s dvije rupe kao što ih mi imamo. Međutim, utičnice mogu varirati od mjesta do mjesta pa ponesete ispravljač za utičnice američkog tipa.
Mobilni telefoni i internet
Roaming s Bolivijom ima samo T-Mobile. Internetska pokrivenost u Boliviji je dobra u većim gradovima, u manjim mjestima ako i postoji, dosta je spor.