1. dan: Zagreb - Istanbul - Erzurum: Polazak iz Zagreba preko Istanbula za Erzurum. Po dolasku ćemo se smjestiti i noćiti.
2. dan: Erzurum - Ani - Kars (D): Erzurum je najveći grad u istočnoj Anatoliji koji se smjestio na 1.950 m nadmorske visine. U povijesti je kontrolirao prolaz od Kavkaza prema Anatoliji pa su se za njega borili mnogi narodi. S obzirom da se nalazi u podnožju planine Palandöken, grad je u zadnjih nekoliko godina dobio na važnosti kao važno zimsko turističko odredište. Nakon doručka odlazimo u obilazak grada. Posjetit ćemo medresu Cifte Minareli ili teološku školu koju je 1253 godine dao izgraditi Sultan Alaeddin Keykubat. To je najveća teološka škola u Anatoliji, a posebna je zbog svojih iznimno lijepih kamenih rezbarija i dvostrukih minareta. Vidjet ćemo i Ulu Cami (Veliku džamiju) iz 12. stoljeća te mauzolej Hatuniye Turbesi iz 13. stoljeća, još dvije fantastične kreacije iz doba Seldžuka. Osmatračnica unutar gradske utvrde je zapravo minaret male džamije koja se tamo nalazi. Taj minaret ujedno je najdominantnija građevina u gradu. Nakon obilaska grada nastavljamo u smjeru istoka gdje se nalaze ostaci starog armenskog grada Ani, smještenog na samoj granici s Armenijom. Ovaj fascinantan srednjovjekovni grad bio je smješten na starom Putu svile, a suvremenici su ga nazivali “gradom s tisuću i jednom crkvom”. Nakon razgleda nastavak vožnje prema Karsu. Po dolasku u Kars smještaj u hotel i noćenje.
3. dan: Kars - Dogubayazit - Van (D): Nakon doručka krećemo dalje prema Dogubayazitu. Vozit ćemo se uz granicu između Armenije i Turske prema granici s Iranom, a putem ćemo se zaustaviti kraj lijepih vodopada Muradiye. Po dolasku u Dogubayazit pozdravit će nas obronci vrha Ararat, za Armence svete planine. Ararat je legendarna planina za koju se vjeruje da se na njoj nasukala Noina arka. U Dogubayazitu ćemo posjetiti palaču Ishak paše, drugu po važnosti palaču u Turskoj, odmah nakon palače Topkapi u Istanbulu. Nekad su ulazna vrata bila od zlata, a mlijeko i med tekli su njezinim fontanama. U predvečerje nastavak vožnje prema Vanu gdje ćemo noćiti. Ako bude dovoljno vremena, možemo posjetiti i farmu na kojoj se uzgaja specifična pasmina mačaka bijele dlake i obično plavih očiju. Noćenje.
4. dan: Van - Ahlat (D): Van i njegova okolica, zbog svoje geografske strukture, bili su zanimljivi za život brojnim civilizacijama, a neki ostaci govore da su na ovim područjima postojala ljudska naselja čak prije 7.000 godina. Sam Van je u 9. st. pr.n.e. bio je prijestolnica Urartijskog kraljevstva (u to doba ime mu je bilo Tušpa). Prvo ćemo se brodićem odvesti do slikovitog otoka Akdamar, na kojem se nalazi atmosferična armenska crkva Sv. Križa iz 10. stoljeća. Njezini kameni zidovi bogato su ukrašeni rezbarijama iz Starog zavjeta. Potom ćemo se vratiti u grad i posjetiti citadelu koja se smjestila uz obalu najvećeg jezera u Turskoj. Izgrađena je u 9. stoljeću pr.n.e. unutar prijestolnice Uratu kraljevstva. Za vrijeme ranog 7. stoljeća pr.n.e. pala je u ruke Asiraca koji su ih pobijedili i protjerali iz regije. Potom nastavljamo putovanje prema Ahlatu, povijesnom gradiću u istočnoj Anatoliji. Noćenje u Ahlatu.
5. dan: Ahlat - Hasankeyf - Mardin (D): Iako povijest Ahlata seže u 9 st. pr.n.e., grad je poznat po nadgrobnim spomenicima iz razdoblja od 12. do 15. stoljeća, vrlo značajnim za islamski svijet zbog svoje različitosti od ostalih Anatolijskih grobnica. Obići ćemo grobnice, a zatim nastavljamo prema ljupkom Hasankeyfu, mjestašcu smještenom na rijeci Tigris, zasigurno jednom od najljepših krajička Turske. Nakon šetnje nastavljamo prema Mardinu, gradu pod zaštitom UNESCO-a. Ovaj grad fascinantne arhitekture nerijetko se uspoređuje s gradom Fesom u Maroku pa je i dobio nadimak „turski Fes“. Smjestit ćemo se u hotelu i noćiti.
6. dan: Mardin - Midyat - samostan Deyrul Zafaran - Mardin (D): Nakon doručka prošetat ćemo Mardinom, a zatim vožnja prema starom asirskom gradu Midyatu. Midyat će nas sa svojim kaldrmama i uskim uličicama te čipkastom dekoracijom kuća vratiti u davno zaboravljena vremena. Prošetat ćemo ovim ljupkim gradićem i potražiti neku od preostalih starih asirskih ortodoksnih crkava, a zatim nastavljamo prema samostanu Deyrül-Zafaran i starom arheološkom nalazištu Dara. U predvečerje povratak u Mardin i noćenje.
7. dan: Mardin - Diyarbakir - Nemrut - Kahta (D): Nakon doručka nastavljamo prema Diyarbakiru, u starim vremenima poznatom kao Amida. U toku svoje 5.000 godina duge povijesti bio je kolijevka čak 26 civilizacija. Okružen je trostrukim bazaltnim gradskim zidinama koje su jedan od najboljih primjera srednjovjekovne vojne arhitekture i koje su nakon Kineskog zida najduže na svijetu (dugačke su 5,5 km, a visoke 7-8 metara). Posjetit ćemo džamiju Ulucamii koja je nekad bila Sunčev hram, a potom sinagoga, te naravno gradske zidine. Nakon obilaska nastavljamo za Kahtu koja će nam biti polazišna točka za uspon na Nemrut. Odvest ćemo se do planine Nemrut gdje se nalaze poznate glave postavljene uokolo komagenskog svetišta kralja-boga Antioha I Teosa iz 1.st.pr.n.e. Na visini od 2.150 m dočekat ćemo zalazak sunca i prošetati po nalazištu. Na križištu istočne i zapadne civilizacije, planina Nemrut je zasigurno jedno od najveličanstvenijih lokaliteta. Povratak u Kahtu i noćenje.
8. dan: Kahta - Gobeklitepe - Sanli Urfa (D): Nakon doručka nastavljamo putovanje za Sanli Urfu, no prije ulaska u grad ćemo se zaustaviti da bi posjetili Gobeklitepe, nedavno otkriveni najstariji hram na svijetu. Ovaj prapovijesni hram izgrađen je otprilike prije 12.000 godina, odnosno oko 10000. godine prije nove ere. Po dolasku u Sanli Urfu, razgledat ćemo grad koji sa svojim ulicama, kućama, bazarima kupalištima, fontanama, mostovima, džamijama, dvorcima i gradskim zidinama djeluje poput „muzeja na otvorenom“. Nazivali su ga i „gradom proroka“ jer su u njemu živjeli razni proroci poput Abrahama, Jakova, Jobe i Elihe. Posjetit ćemo muzej u kojem možemo vidjeti najstariji kip na svijetu, a zatim odlazimo do muzeja Halepli Bahce u kojem se nalaze ostaci iz rimskog doba. Za kraj ćemo posjetiti spilju u kojoj je rođen prorok Abraham te Balikli gol gdje ga je kralj bacio u vatru. Ako bude vremena otići ćemo i do lokalne tržnice gdje ćemo vidjeti kako lokalci trguju i što prodaju i kupuju. U večernjim satima, uz nadoplatu, predlažemo program s lokalnom muzikom (Sira gecesi). Potom odlazak do hotela i noćenje.
9. dan: Sanli Urfa - Harran - Halfeti - Gaziantep (D): Danas nastavljamo vožnju prema obližnjem Harranu, poznatom po zanimljivim kućama u obliku košnica (danas pod zaštitom UNESCO-a) i po ostacima najstarijeg sveučilišta u regiji. Potom nastavljamo putovanje do Halfetija, gdje nas čeka izlet brodom po jezeru ispod kojeg se nalazi potopljeno selo. Krajem dana stižemo u Gaziantep gdje ćemo se smjestiti i noćiti.
10. dan: Gaziantep (D): Nekad zvan Antep, kako ga stanovnici i danas rado zovu, Gaziantep je jedan od najstarijih kontinuirano nastanjenih gradova na svijetu. Posjetit ćemo njegov fascinantni muzej Mozaika, a zatim prošetati starim dijelom grada. Potom povratak u hotel i noćenje.
11. dan: Gaziantep - Istanbul - Zagreb (D): Doručak i potom transfer u zračnu luku za povratak kući. Dolazak u Zagreb u predvečerje.
Recenzije
Još nema recenzija.